Folder-UTC

Folder-UTC-2

Download the programme HERE!

The URBAN LAB ADAPTIVE PLANNING FOR AFRICAN NEW TOWNS led by Rachel Keeton has its own special programme. Download the programme HERE

Download the folder HERE!

See a detailed programme below:

7 JUNE WED Day 1:  Introduction &Challenges New Urban Agenda
Time Activity ROOM
9:00 REGISTRATION CHAIR SUKANYA KRISHNAMURTHY (TU Eindhoven)
OPENING PLENARY
Challenge: Planning and Design
10:00 OPENING PLENARY:  INTRO BZ1
10:10 Opening Welcome by the dean of the Faculty of Architecture, Professor Peter Russell and the Head of Department of Urbanism Professor Vincent Nadin, (Vision for Urbanism)/Roberto Rocco: A is for AFRICA/ International Development BZ1
10:20 Secretary of Housing for the city of Quito, Ecuador, Architect Jacobo Herdoiza (Habitat III and the New Urban Agenda) BZ1
11:00:11:15 BREAK
URBAN THINKER SESSION
11:15 Key Note Tom Lindsay: Strategy Delivery Manager at 100 Resilient Cities
(Rockefeller Foundation)
BZ1
12:00 Debate ROUDTABLE: What are the challenges for planning and design education for the NUA? BZ1
12:30:00- 13:45 LUNCH
URBAN THINKER SESSION
Challenge: EDUCATION in PLANNING, DESIGN & TECHNOLOGY
13:45 University & NUA Mehrnaz Ghojeh: Co-founder @ Urban Emergencies: Emergent Urbanism / University of Cambridge BZ1
14:30 Suchith Anand,
Founder at GeoforAll
GeoforAll, University of Nottingham: OpenCitySmart and NASA-GODAN Urban Farming Challenge
BZ1
15:15 PARTNER GROUP DISCUSSION led by Otto Trienekens: Head of the Veldacamie, Rotterdam /Pieter Graaf BZ1
15:45-16:00 BREAK BZ2
16:00 PARTNER GROUP DISCUSSION led by Otto Trienekens: Head of the Veldacamie, Rotterdam /Pieter Graaf BZ1
16:45 Robert Hermans, director  Department of Statistics Labor, Income and Living Conditions, Statistics NL BZ2
17:30 PLENARY SESSION led by Sukanya Krishnamurthy (TU Eindhoven) BZ2
18:00
19:00:00-22:00 DINNER LIJM & CULTUUR
8 JUNE THU Day 2: New Urban Agenda and urbanisation in Africa. The challenge of cities and the environment
Time Activity ROOM WORKSHOP Imagining Adaptive Planning Principles for African New Towns ROOM
CHAIR ROBERTO ROCCO (TU Delft) CHAIR RACHEL KEETON (TU Delft)
URBAN THINKER SESSION PARALEL WORKSHOP
Challenge: Economy and Livelihoods
10:00 PLENARY: SUMMARY OF DAY 1 BZ1
10:10 Key Note Introduction from Delft Global (Jennifer Kockx: Program Manager Delft Global Initiative) followed by DK Osseo Asare, AMP – New Towns Africa BZ1 BZ1
11:00 Africa & NUA Theodore Klouvas – Dutch Ministry of Economic Affairs, Orange Corners Africa BZ1 URBAN LAB Adaptive Planning for African New Towns led by Rachel Keeton BZ2
11:45-12:00 BREAK
ROUNDTABLES
12:000-12:30 Africa & NUA ROUNDTABLE: What are specific challenges for entrepreneurship in education  in Africa? BZ1 URBAN LAB Adaptive Planning for African New Towns led by Rachel Keeton BZ2
12:30:00- 13:45 LUNCH
URBAN THINKER SESSION
CHALLENGE: ENVIRONMENT
13:45 NUA & WATER MANAGEMENT URBAN LAB: Lessons learned: Students share and exchange: Petcha Kucha presentations followed by discussion: How to educate young profesionals for the challenges of inclusive, fair and sustainable urbanisation? Entela Ershkreli (IHS)
Kritika Sha (TU Delft Urbanism)
Edgar Zuñiga Leon-York (TU Delft Transport, Infrastructure and Logistics)
Silvania Utami (Urban Environmental Management, Wageningen University)
Sugandha Gupta (TU Delft Urbanism)
BZ1 URBAN LAB Adaptive Planning for African New Towns led by Rachel Keeton BZ2
14:30 BZ1
15:15 BZ1
15:45-16:00 BREAK BZ2
16:00 STUDENTS EXPERIENCES Charlotte van de Water  (ARCADIS) BZ1 URBAN LAB Adaptive Planning for African New Towns led by Rachel Keeton BZ2
16:45 Anne Loes Nillesen – De Facto Architecture and Urbanism Deltaplan Bangladesh BZ1
17:30 ROUNDTABLES: Education for WATER AND THE CITY BZ1
18:00 PLENARY SESSION: led by Roberto Rocco (TU Delft) BZ1
18:30
9 JUNE FRI Day 3: Housing, Land and Services. Synergies: research  in and for the Global South
Time Activity ROOM
CHAIR:  CARLEY PENNINK (IHS Erasmus Rotterdam)
URBAN THINKER SESSION
CHALLENGE: Land, Housing and Services
10:00 PLENARY: SUMMARY OF DAY 2 BZ1
10:10 Key Note Alex Schafran – School of Geography, University of Leeds BZ1
10:45 Housing Dick van Gameren & Nelson Mota  – Global housing, TU Delft BZ1
11:15-11:30 BREAK
URBAN THINKER SESSION
11:30 Housing Darinka Czischke Ljubetic, Assistant Professor at TU Delft, Housing specialist BZ1
12:00 ROUND TABLE: Education for HOUSING in the GLOBAL SOUTH BZ1
12:30:00- 13:45 LUNCH
URBAN THINKER SESSION
CHALLENGE: Land, Housing and Services
13:45 Young professionals Ana Chagas Cavalcanti – PhD candidate TU Delft, working in favela of Northeast Brazil, NL BZ1
14:30 Laura Katharina Straehle – Architect at Powerhouse Company, Social entrepreneur in Africa BZ1
15:15 Stephan van Berkel – Lecturer at Haagse Hogeschool , Social entrepreneur Bangladesh BZ1
15:45-16:00 BREAK BZ2
16:00 Young professionals  Rodrigo Andrés Barrios Salcedo
PhD candidate, Bauhaus Universität Weimar
BZ1
16:45 Nishant Narayan – PhD candidate TU Delft Clean energy specialist BZ1
17:30 Closing activity ROUND TABLES:  RESEARCH IN and FOR THE GLOBAL SOUTH BZ1
18:15 PLENARY SESSION led by CARLEY PENNINK (IHS Erasmus Rotterdam) BZ1
18:30
Advertisements